قیـــر

محصولی از شرکت سایه بان سپهر

قیر

قیر چیست؟

قیر سیالی ویسکوز است به رنگ سیاه تا قهوه ای تیره که در سولفید کربن و تتراکلرید کربن کاملا حل می شود قیر در دمای محیط ، جامد است . اما با افزایش دما ، به حالت خمیری در می آید و پس از آن مایع می شود .

کاربرد مهم قیر به علت وجود دو خاصیت مهم این ماده است :
1 - غیر قابل نفوذ بودن در برابر آب
2 - چسبنده بودن

مشخصات عمومی قیر

*- غیر قابل نفوذ بودن در مقابل آب و رطوبت
*- قابلیت ارتجاع
*- مقاومت در برابر اسیدها بازها و نمک ها
*- چسبندگی
*- عایق بودن در برابر جریان های الکتریکی
*- محلول بودن در برخی از حلال ها (بدون از دست دادن خواص خود)
*- تشکیل دادن فیلم پایدار بر روی اجسام مختلف
*- داشتن رنگ ثابت

گروه محصولات پالایشگاهی شرکت سایه بان سپهر تولید کننده قیر 70*60 و 100*85 و 50*40 و 120*100 و 200*180 استاندارد و همچنین انواع قیرهای پلیمری با کادری مجرب و متخصص که قادر به تولید قیر با درجات مختلف در صنعت قیر و عایق می باشد.

** محصولات این کارخانه در بشکه و پلی بگ بسته بندی می گردد **


گروه محصولات قیری اصلاح شده با پلیمر شرکت سایبان سپهر

هم¬اکنون ثابت شده است که قیرهای معمولی دیگر جوابگوی نیازهای ما نبوده و مشخصات وخواص آنها به گونه¬ای نمی¬¬باشد که بتواند در برابر تغییر شکل،دمای پایین و بالا و ترک خوردگی از خود مقاومت نشان دهد بنابراین چاره¬ای جز اصلاح خواص قیر توسط پلیمرها وجود ندارد. شکی نیست که افزودن هر نوع پلیمر به قیر باعث بهبود خواص قیر خواهد شد.
برای آنکه مشکلات حل گردند قیرهایی که به صورت پلیمری اصلاح شده¬اند مخصوصاً آنها که دارای رزین ترموپلاستیک الاستومری همانند SBS می¬باشندتولید گردیده¬اند.
کشورهای مختلف اروپایی از سالهای گذشته به فکر استفاده از قیرهای اصلاح شده با پلیمر افتاده¬اند تا بتواندجوابگوی نیازهای آنها باشد. البته نوع بخصوص پلیمر مورد استفاده در هر کشورتفاوت می¬کند ولی رزین-های ترموپلاستیک الاستومر اکثریت قاطع اصلاح¬کننده¬¬های قیررا تشکیل می¬دهند، که مخصوصاً این مسئله در اروپا بخوبی مشهود است. آمار نشان می¬دهد که قیرهای اصلاح شده با موفقیت برای کاربردهای جاده¬¬ای بالغ بر 25 سال مورد استفاده قرار گرفتند و علی¬الخصوص در دهه 1380 دراکثر نقاط جهان برای کاربردهای جاده¬¬ای برای پوشانیدن سطوح جاده¬¬ها مورد استفاده قرار گرفتند.
تعداد زیادی پلیمر برای اصلاح خواص قیر استفاده شده است مانند پلی اتیلن ها، پلی الفین ها، کوپلیمرهای اتیلن وینیل استات و اکریلیک و پلیمرهای رابری مانند SBS( استایرن بوتادین استایرن)و SBR(رابر استایرن بوتادین)و غیره . اخیراً استفاده از پلیمرهای بازیافتی مانند خرده های تایر برای اصلاح خواص قیر موردتوجه قرارگرفته است.


خواص قیرهای پلیمری:

*- خاصیت چسبندگی عالی
*- عملکرد در هر دو محدوده دمای بالاو پایین
*- ازدیاد طول و قابلیت الاستیسیته
*- انعطاف¬پذیری بیشتر در دماهای پایین
*- مقاومت بهتر در مقابل حرکت وتغییر شکل در دمای بالا
*- کاهش حساسیت دمایی
*- بهبود در استحکام کششی
*- افزایش مدول سختی در دماهای بالا


دانلود کاتالوگ محصول